Będzin

Będzin Castle Poland | DJI Mavic Drone Forum

Będzin leży we wschodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Czarna Przemsza, na Wyżynie Śląskiej. Jest miastem powiatowym o bogatej historii. Należy do najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego.

Pełni rolę ośrodka handlowego, gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalnego Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie w Będzinie na obszarze 37 km2 mieszka około 60 tys. osób.

Królewskie miasto z dumą prezentuje również swój dorobek kulturalny. Przez cały rok rzesze miłośników sztuki przyciąga Teatr Dzieci Zagłębia, założony przez Jana Dormana, sławnego w świecie reżysera, animatora i menadżera, liczne imprezy i wydarzenia artystyczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, Będzińska Biesiada Smaków czy też Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.

W ostatnim czasie krajobraz Będzina wzbogacił się o nowe miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego, takie jak Strefy Aktywności Rodzinnej z siłowniami pod gołym niebem, miasteczkiem ruchu drogowego, boiskami do piłki siatkowej i lodowiskiem. Powstał także nowoczesny i bezpieczny skatepark dla miłośników sportów ekstremalnych.
W mieście organizowane są również liczne imprezy sportowe i plenerowe. W Będzinie miały miejsce takie wydarzenia sportowe jak Tour de Pologne, Strefa Kibica podczas EURO 2012 czy Puchar Europy Strong Man. Co roku mieszkańcy miasta mogą również wziąć udział w miejskich imprezach plenerowych m.in. Dniu Dziecka, Dniach Będzina, dyskotece pod gołym niebem czy też Będzińskich Mikołajkach oraz Sylwestrze.

Hasło promocyjne miasta „Będzin górą!” znajduje odzwierciedlenie we wszystkich podejmowanych działaniach i realizowanych inwestycjach. Dlatego też warto odwiedzić Będzin. Poprzez swą różnorodność miasto zaspokoi najbardziej wybredne gusta. Turyści mogą rozsmakować się w bogatej historii, miłośnicy przyrody spędzić czas na łonie natury, a sportowcy realizować swoje pasje.

Contact

email
um@um.bedzin.pl
address
ul. 11 Listopada 20, 42-500 Będzin
phone
(+48 32) 267-70-41
Fax: (+48 32) 267-91-09